Na koho se obrátit

Zvažujete podání návrhu na povolení oddlužení?

PEČLIVĚ VYBÍREJTE, NA KOHO SE OBRÁTÍTE

V případě, že zvažujete podání insolvenčního návrhu spolu s žádostí o povolení oddlužení, máte několik možností. Můžete se obrátit na neziskové organizace, zástupce právnických profesí, případně si můžete návrh zpracovat sami v případě, že máte vysokoškolské vzdělání právního či ekonomického směru.

 

1. Neziskové organizace zaměřené na dluhové poradenství

(zpracování návrhu zcela zdarma).

Neziskové organizace nemají žádnou motivaci vám lhát, ani vás tlačit do insolvence za každou cenu. Navíc nabízí komplexní služby. Někdy mohou nalézt i jiné, lepší řešení vaší situace. Pokud jste tedy v obtížné finanční situaci a zvažujete podat insolvenční návrh, doporučuji obrátit se primárně na dluhové poradny. Kontakty na tyto neziskové organizace najdete v sekci důležité odkazy nebo na stránce www.jakprezitdluhy.cz.


2. zástupci právnických profesí

Od 1.7.2017 mohou za úplatu zpracovávat návrhy na povolení oddlužení jen právnické profese (právníci, notáři, insolvenční správci a exekutoři). Zdarma pak mohou návrhy zpracovat akreditované neziskové organizace.

Maximální cena za zpracování návrhu na povolení oddlužení je 4.000 Kč bez DPH! (pro společné oddlužení manželů je to 6.000 Kč bez DPH). Vyšší cena je zakázána a jakékoli další poplatky také. Výše uvedené ceny musí být konečné! Zároveň se částka neplatí v hotovosti, ale zpracovatel si ji přihlašuje do insolvenčního řízení. Pokud po vás někdo bude chtít více peněz, než je zákonem povoleno, informujte odbor dohledu na Ministerstvu spravedlnosti.


3. Zpracování návrhu svépomocí

(pouze pokud máte vysokoškolské vzdělání ekonomického nebo právního směru)

V případech, kdy vaše situace není příliš komplikovaná,může být i toto vhodným řešením. Veškeré potřebné informace můžete nalézt na stránkách insolvenčního zákona, kde si můžete stáhnout potřebné formuláře a jsou zde k dispozici i předvyplněné vzory. Určitě byste ale měli využít bezplatných služeb neziskových organizací ke konzultaci a finální kontrole návrhu před jeho podáním na soud.

Nahoru